niedziela, 31 grudnia 2017

MISTRZOSTWO POLSKI 2014

MISTRZOSTWO POLSKI 2014


Po zdobyciu piątego dubletu Legia rozpoczęła kolejny sezon 2013/14 od turnieju Deyna Cup. Po półfinałowym zwycięstwie 2:1 nad Partizanem Belgrad (po golach Marka Saganowskiego i Michała Kucharczyka) i finałowym 2:0 nad brazylijskim Fluminense (po bramkach Janusza Gola i testowanego byłego gracza Realu Madryt Raula Bravo) Legia zdobyła pierwsze trofeum w sezonie. Była to kolejna szansa na przetestowanie nowych zawodników. W drużynie nie było już Artura Jędrzejczyja, Dicksona Choto, i przede wszystkim Danijela Ljuboji. Kariery piłkarskie zakończyli Michał Żewłakow i Tomasz Kiełbowicz, którzy zostali zatrudnieni w klubie w dziale skautingu. W ich miejsce trener Jan Urban miał do dyspozycji nowych piłkarzy m.in. obrońców Dossę Juniora i Łukasza Brozia oraz zawodników drugiej linii Helio Pinto i Henrika Ojamaę. W ataku furorę robił młody Patryk Mikita. Sezon ligowy drużyna rozpoczęła mocnym akcentem, trzema wysokimi zwycięstwami, co od początku rozgrywek pozwoliło jej objąć prowadzenie w tabeli. Jesienią, po nieudanej próbie kwalifikacji do Ligi Mistrzów przyszła też krótka zadyszka ligowa. Mimo to, na koniec rundy jesiennej Legia miała pięć punktów przewagi nad kolejnym rywalem, co nie uchroniło Jana Urbana do utrzymania posady. Władze klubu zatrudniły w jego miejsce Henninga Berga. Wiosną doszło też do wzmocnienia kadry. Nowymi graczami zostali: portugalski napastnik Orlando Sá, skrzydłowy z Brazylii Guilherme oraz reprezentant młodzieżowej kadry Słowacji Ondrej Duda. Zwłaszcza występy tego ostatniego miały duży wpływ na jakość i skuteczność gry zespołu wojskowych. Po rundzie zasadniczej drużyna miała dziesięć punktów przewagi nad poznańskim Lechem. Przed rundą finałową, na skutek reformy rozgrywek punkty zostały podzielone na pół i przewaga wynosiła już tylko pięć punktów. W ostatniej części sezonu Legia kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa. Na trzy kolejki przed końcem drużyna zapewniła sobie kolejny - oficjalnie dziesiąty - tytuł Mistrza Polski w historii klubu. Od tej pory na koszulkach, nad "eLką" widnieje złota gwiazda za zdobyte osiągnięcia mistrzowskie, a w plebiscycie tygodnika Piłka Nożna Legia zdobyła tytuł Drużyny Roku.

Na zdjęciu drużyna Legii przed meczem w Lidze Europy z KSC Lokeren.
Stoją od lewej: Ivica Vrdoljak, Dušan Kuciak, Miroslav Radović, Tomasz Jodłowiec, Dossa Junior, Michał Żyro.
Klęczą: Michał Kucharczyk, Jakub Rzeźniczak, Łukasz Broź, Tomasz Brzyski oraz Ondrej Duda.


Link do materiału wideo:
 
 
 

piątek, 29 grudnia 2017

STANISŁAW TERLECKI

STANISŁAW TERLECKI


Lewoskrzydłowy, rozgrywający. W swoich wspomnieniach publikowanych w "Naszej Legii" często podkreślał swoje marzenie o grze w barwach wojskowych. Spełnił je dopiero pod koniec jego piłkarskiej kariery i jest jednym z najstarszych debiutantów w historii klubu. Co ciekawe, Legia była trzecim warszawskim klubem, w którym występował. W ciągu dwóch sezonów rozegrał ogółem 42 spotkania i strzelił 10 goli. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1989, 1990). Piłkarz niezwykły, doskonale wyszkolony technicznie. Nadzieja polskiej piłki po zakończeniu kariery przez Roberta Gadochę. Jednak jego karierę sportową prześladował pech oraz bezkompromisowy charakter. Z powodu kontuzji - tuż przed samym turniejem - nie pojechał na Mundial w 1978 roku. Cztery lata później wstawił się za Józefem Młynarczykiem, który pojawił się na zbiórce kadry po nocy spędzonej w restauracji, tzw. "afera na Okęciu". PZPN go zdyskwalifikował. Duże znaczenie przy podjęciu tej decyzji miał też pewnie fakt, że sympatyzował z ruchem Solidarności, a przecież w Polsce rok później wprowadzony zostanie stan wojenny. Wyjechał do USA gdzie w lidze NASL czarował kibiców swoją techniką. Razem z Johanem Neeskensem i Franzem Beckenbauerem reprezentował słynny Cosmos Nowy Jork. Absolwent historii na Uniwersytecie Łódzkim. W reprezentacji Polski rozegrał 29 meczów i zdobył 7 bramek.
Dziś rano pojawiła się wiadomość o Jego śmierci. Miał 62 lata.




Link do materiału wideo:
 

niedziela, 10 grudnia 2017

MACIEJ SAWICKI

MACIEJ SAWICKI


Napastnik, pomocnik. W drużynie pierwszej Legii, w okresie trzech sezonów rozegrał łącznie 25 spotkań, zdobywając 5 bramek. Później na wypożyczeniu w Stomilu Olsztyn oraz w rezerwach Legii. W 2003 roku - w wieku 24 lat - z powodu kontuzji zakończył profesjonalną karierę sportową. Ukończył studia menedżerskie MBA Uniwersytetu Warszawskiego i University of Illinois. Kształcił się ponadto w Harvard Business School. Po studiach pracował zawodowo jako menadżer. Od listopada 2012 roku został wybrany sekretarzem generalnym w Polskim Związku Piłki Nożnej. Reprezentant Polski w kategoriach młodzieżowych U-17 do U-21.


ZBIGNIEW ANTOLAK

ZBIGNIEW ANTOLAK


Warszawiak, wychowanek Hutnika Warszawa, piłkarz grający na pozycji pomocnika. Na Łazienkowskiej spędził trzy sezony, będąc zawodnikiem rezerwowym. Trudno mu się było przebić do pierwszego składu mając za konkurentów m. in. Andrzeja Buncola, Jana Karasia, Kazimierza Budę, Krzysztofa Iwanickiego czy Zbigniewa Kaczmarka. W barwach Legii rozegrał ogółem 31 spotkań i zdobył 1 gola, w zremisowanym 1:1 meczu wyjazdowym z Lechią Gdańsk w czerwcu 1987 roku. Młodzieżowy reprezentant Polski.


MARIAN OLEJNIK

MARIAN OLEJNIK


Bramkostrzelny napastnik, tworzący bardzo ciekawy ofensywny duet z Kazimierzem Górskim w drużynie CWKS tamtych lat. W pierwszej drużynie, w okresie pięciu sezonów rozegrał 94 spotkania strzelając 17 goli. Później wieloletnia podpora i kapitan Górnika Zabrze. Oprócz piłki nożnej, uprawiał także na poziomie ligowym hokej na lodzie  i piłkę ręczną. Bardzo lubiany, życzliwy człowiek. Zmarł niespodziewanie 25 czerwca 1985 w Bytomiu. Reprezentant Polski, ale bez występów w drużynie A.