wtorek, 29 marca 2016

PUCHAR POLSKI 2008

Sezon 2007/08 to początek pracy w Legii trenera Jana Urbana. W zespole pojawili się także nowi piłkarze, m.in.: Iñaki Astiz, Jakub Wawrzyniak, Takesure Chinyama, Piotr Giza oraz młodzi zawodnicy Ariel Borysiuk i Maciej Rybus. Legia rozpoczęła rozgrywki na czterech frontach: w lidze, w Pucharze Polski, Ligi oraz w rozgrywkach Intertoto. Z tych pierwszych wyleciała z wielkim hukiem. Po pierwszej połowie meczu z Vetrą Vilną Legia przegrywała 2:0, gdy na boisko wtargnęli warszawscy kibice i miejscowa policja. Skończyło się walkowerem, karami finansowymi i wykluczeniem z europejskich rozgrywek. Ligę zespół zakończył na drugim miejscu. Puchar Ligi to z kolei porażka w finale z Dyskobolią. Jak zwykle został Puchar Polski. Pierwszy mecz to wyjazd do Nowego Sącza i wysoka wygrana z drugim zespołem Sandecji. Strzelcami bramek byli: Miroslav Radović (2), Maciej Korzym i Bartłomiej Grzelak. W 1/8 finału Legia pokonała ŁKS Łódź 1:0, po golu Jakuba Wawrzyniaka. W ćwierćfinale Legia pokonała Lechię Gdańsk 1:0. Ponownie strzelcem gola był Wawrzyniak. W rewanżu padł taki sam wynik. Autorem gola był Roger Guerreiro. Półfinał to dwumecz z Zagłębiem Lubin. W Warszawie był bezbramkowy remis. Na wyjeździe mecz również zakończył się remisem. Wynik 1:1 premiował jednak Legię. Strzelcem gola był Chinyama. Finał rozegrano 13 maja w Bełchatowie. Rywalem był nowokreowany mistrz Polski - Wisła Kraków. Przez dziewięćdziesiąt minut meczu nie padła żadna bramka. Dogrywka też nie przyniosła rozstrzygnięcia. Seria rzutów karnych to popis bramkarza Legii Jana Muchy, który obronił dwa rzuty karne. To trzynasty Puchar Polski w historii zdobyty przez klub.